Elektronik Baskı Devre Prototipleme Makinesi 1
LPKF ProtoMat H100

Kazıma yöntemi (freze) ile yüzey desenleri oluşturan aynı zamanda delme ve kesme işlemi de yapabilen, kimyasal kullanmadan PCB prototipi hazırlama makinası. 30 Adet ucu otomatik değiştirebilir, bakır kalınlığına göre kazıma derinliğini otomatik ayarlar, kamera sistemi ile hassas çift yüz çakışması sağlar, 100 µm yol ve 100 µm izolasyon açıklığı oluşturabilir. Pnömatik temassız ayak sayesinde hassas yüzeyleri çizmeden işler. İşleme motoru (spindle) 10.000 – 100.000 rpm (yazılım kontrollü), 3-faz frekans kontrollüdür. Çözünürlük 0,25 µm, tekrarlama hassasiyeti ±1 µm’dir.

Kullanım Alanları : Genel olarak levha yüzey işlemede kullanılır. Hassasiyet ve diğer özellikleri sayesinde farklı materyaller (FR4, CEM, Teflon, Duroid başta olmak üzere piyasadaki pekçok PCB materyali) işleyebilir. Delikiçi kaplama sistemi desteği ile çift yüz, ayrıca Press ilavesi ile 8 katmana kadar kart hazırlayabilir.

Laboratuvarımızda PCB bastırmanız için, TopLayer, BottomLayer ve devrenizi kapsayacak olan dörtgeni içeren BoardOutline dosyanız Gerber formatında olmalıdır. Delik bilgileri NCDrill formatında tarafımıza ulaştırılmalıdır. Ayrıca yollar arası mesafe en az 0.3 mm olmalıdır.

 

Elektronik Baskı Devre Prototipleme Makinesi 2
LPKF ProtoMat S43

Kazıma yöntemi (freze) ile yüzey desenleri oluşturan aynı zamanda delme ve kesme işlemi de yapabilen, kimyasal kullanmadan PCB prototipi hazırlama makinası. Uç değişimi ve kazıma derinliği ayarı manueldir. 100 µm yol ve 100 µm izolasyon açıklığı oluşturabilir. İşleme motoru (spindle) 10.000 – 40.000 rpm, yazılım kontrollüdür. Çözünürlük 0,5 µm, tekrarlama hassasiyeti ±1 µm’dir.

Kullanım Alanları : Genel olarak levha yüzey işlemede kullanılır. Hassasiyet ve diğer özellikleri sayesinde farklı materyaller (FR4, CEM, Teflon, Duroid başta olmak üzere piyasadaki pekçok PCB materyali) işleyebilir. Delikiçi kaplama sistemi desteği ile çift yüz, ayrıca Press ilavesi ile 8 katmana kadar kart hazırlayabilir.

Yarı Otomatik Krem Lehim baskı Makinesi
Flexi – ScreenPrinter – M

Elektronik kart üretimin ilk kısmında kullanılıcak olan sistemdir. Yarı-Otomatik sistem in-line sistem olmaması dolayısıyla hattan bağımsız bir yerde kullanılmaktadır. Dizgisi yapılacak olan kartın öncesinde bir krem lehim baskısı uygulanması gerekmektedir. Stencil makinaya kilitlenir ve operator’un stencil altına uygun olan PCB’yi yerleştirmesiyle, makinada bulunan bıçaklar stencil üzerinden kayarak krem lehim baskısını gerçekleştirir. Bıçağın her defasında stencil üzerinden baskısı hep aynı basınç ile olmaktadır.

 

Reflow Fırın
Flexi – 6 Series

Elektronik dizgisi bitmiş olan PCB’lerin , reflow fırın ünitesine girerek yüksek ısıyla birlikte krem lehimin metalleşmesini gerçekleştirilen sistemlerdir. Cihaz 6 üst ve 6 alt olmak üzere 12 bölgeye sahiptir ve cihazın en az ısıtma alan uzunluğu 2.200 mm olmak ile birlikte cihaz maksimum 310 dereceye kadar ısıtma kapasitesine sahiptir.

 

SMD Dizgi Makinesi
Essemtec Pantera-X

4500CPH (IPC9850) dizgi hızı ve 115 adetlik feeder kapasitesinde bir smd dizgi makinasıdır. Kafada bulunan laser sistemi ile hizalama yapılmaktadır.

 

Delikiçi Kaplama Sistemi
LPKF MiniContac RS

Çok katmanlı elektronik PCB kartları için (2-8 katman arası) delikiçi bakır kaplama sistemi. Galvanik metod ile (elektroliz) 0,2 mm’ye kadar delikiçi kaplama. Ters Darbe Akımı kaplama (Reverse Pulse Plating) ile düzgün kaplama.

Kullanım Alanları : FR4 ve bazı RF kartlarda çok katmanlı devre prototiplemesi için delikiçi iletkenlik sağlama.

 

SMD Lehimleyici
LPKF ProtoPrint E

Başka ortamda hazırlanan ve devreye ait olan stensil (SMD adacıkları oyulmuş çelik veya polyamide elek) gerilerek SMD padlere lehim bırakan sistemdir. X/Y ve Ø ayarları ile çakışma ayarı kontrolü, kauçuk fırça, çerçevesiz stensilleri de kullanmaya yarayan gerilebilir çerçeveye sahiptir.

Kullanım Alanları : SMD elemanların montajı ve SMD padlere krem lehim bırakmak için uygundur.

 

 

Lehimleme Fırını
LPKF ProtoFlow E

Prototipleme amaçlı SMD montaj hattının üçüncü ve son adımı olan kompakt bir reflow lehimleme fırınıdır. 320 °C’a kadar ayarlanabilir sıcaklık kontrolü, 160 x 200 mm’ye kadar devre, otomatik açılan motorlu kapak mevcuttur.

Kullanım Alanları : SMD reflow lehimleme, ProMask ve ProLegend boyaların kurutulması, ProConduct (krem lehim ile delikiçi kaplama) fırınlama işlemleri için uygundur.

 

 

Isıl Pres
LPKF MultiPress S

Çok katmanlı (4 – 8 katman) PCB kart prototiplemesi için pres. Kazıma makinası ve delikiçi kaplama sistemi ile birlikte kullanıldığında 8 katmana kadar PCB prototiplerini ısıl – pres işlemi ile yapıştırır. Ara viya ve kör viya (buried via, blind via) yapılabilmektedir

Kullanım Alanları : Çok katmanlı kartların ısıl pres ile yapıştırılmasını sağlar.

 

Boya Kaplama ve Bilgi Baskı Cihazı
LPKF ProMask ve ProLegend

PCB Prototiplerin yüzeylerini lehimleme kolaylığı ve daha profesyonel görünüm için lehime dirençli yeşil boya kaplama (ProMaskk) ve eleman yerleşim bilgisi –ipek baskı datası- (Silk Screen) baskısı (ProLegend) için pratik ürün. Kazıma makinaları yazılımı ile ilgili datanın Laser Printer yardımı ile asetata çıktısı alınır (film), yüzey boyanıp kurutulduktan sonra UV pozlama ardından sağlanan tuz banyosunda işlenerek yeşil lehim maskesi ve / veya beyaz etiket bilgileri basılır. Kurutma işlemleri fanlı ve sıcaklık kontrollü fırında yapılır.

Kullanım Alanları : Prototip kart üzerinde özellikle SMD elemanların lehimleme işlemini kolaylaştırmak ve karta daha profesyonel görüntü vermek için kullanılır.

 Bileşen Yerleştiricisi
LPKF ProtoPlace E

Prototipleme amaçlı SMD montaj hattının ikinci adımı olan kompakt bir üründür. SMD padlere lehim bırakılmış olan kartın üzerine bileşenlerin yerleştirilmesi için manuel al – bırak (Pick and Place) bir üründür. Özellikle eğitim kurumları için 0603 formatına kadar, SO-IC veya daha küçük QFPler için uygundur. Kendi vakum üretecine sahiptir.
Kullanım Alanları : SMD PCB prototiplemelerinde, SMD elemanların pratik dizilimi için yukarıda belirtilen sınırlar içerisindeki paketlerin elle dizilmesini sağlar.